(Видео) Ги предупредивме за Бугарија, се беше кажано пред време

t

За Договорот со Бугарија, 26 јули 2017 година…
Кажано на време и пред време, кажано прецизно…
Се било предупредено…

26 јули 2017 година, неколку дена пред потпишување на Договорот за добрососедство со Бугарија…
Уште тогаш, од позиција на координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ сум кажал:
– Договорот ќе дава легална основа соседна Бугарија да го стопира чекорењето на Македонија кон ЕУ;
– Бугарија ќе може да не блокира секогаш кога нема да и се допаѓа некој наш историски учебник, наш историски или документарен филм, некој наш споменик или некое наше македонско одбележување;
– на Македонија и Бугарија им треба договор за иднината, а не за минатото;
– потребен е договор со кој Македонија ден поскоро ќе де интегрира во ЕУ, а не договор кој ќе биде нова јамка за уцени и блокади;
– ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржи само договор кој ќе и овозможи на Македонија брз влез во ЕУ, а не договор кој биде користен како алатка за одолговлекување;
– овој договор на среден и долг рок ќе биде закана за влошување на односите на двете држави;
– почитувањето треба да биде двострано.
Политичката ароганција, незнаење и слепило на оваа власт не донесе во замка…

Видеото може да го погледнете тука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија е најнесреќната нација во ЕУ

Истражувањето покажа дека задоволството од животот е…

Комитетот за елиминација на расна дискриминација при…

Комитетот за елиминација на расна дискриминација при…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…