Објавено на:

(Видео) Голем скандал ја тресе Франција: Макрон потрошил 3 милијарди евра на американски консалтинг фирми кои затајувале данок

t

Државен скандал ја тресе Франција откако претседателот Макрон во телевизиско гостување беше обвинет дека потрошил 3 милијарди на американски консалтинг фирми.

На 16 март, Сенатот објави извештај за „растечкото влијание на консултантски фирми врз јавните политики“. Во овој документ, името на Мекинзи, американска консултантска фирма блиска до Емануел Макрон, и во срцето на случајот за даночно затајување, се појавува повторно и повторно.


Главното обвинение покренато од истрагата на Сенатот: консултантската фирма McKinsey немаше да плаќа даноци за нејзините француски подружници 10 години. Според извештајот, исплатите „изнесуваат до нула евра“.

Уште полошо, барем некои од скапите извештаи произведени од консултантски фирми беа целосно бескорисни. Студијата од 496.000 евра за училишниот сектор не беше искористена и беше оценета како „премногу нецелосна“ од страна на Министерството за образование, додавајќи дека „Не е можно да се утврдат директните последици“ од оваа студија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хорор во Франција: Воспитувачка “смирила” бебе со…

Една 27-годишна воспитувачка во градинка во Лион…

Макрон кон Бајден: ОАЕ и Саудиска Арабија…

Францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот рече…

(Видео) Џонсон на Самитот Г7: Мора да…

Денеска беше одржан Г7 самитот во замокот…

Макрон нападнат за губењето оружје во Украина

Францускиот политичар Жофри Боле го обвини претседателот…

Кинескиот амбасадор во Франција: Ќе го вратиме…

Кинеско-тајванскиот спор не може да се спореди…