Објавено на:

(Видео) Дали ова е оправдувањето за војна?: Руската државна телевизија направи интервју со сепаратистите – „Украинците ќе ни ги бесат децата на жица“

t

Руската државна телевизија започна да објавува вести, тврдејќи дека украинските националисти ќе масакрираат Руси во источниот дел на земјата, за што светот стравуваат дека може да биде последниот чекор во оправдувањето на инвазијата.

Дмитриј Кисељов, истакнат водител познат како „говорник на Путин“, ја искористи својата неделна информативна емисија за да пласира тврдења дека Украина „мачела и дивјачки убила“ илјадници цивили во регионот на Донбас.


Во делот насловен „се подготвуваат да убиваат“, тој исто така прикажа интервју со сепаратистички борец во регионот, предупредувајќи дека украинските националисти се заканиле дека „ќе ги убијат и искасапат сите, а нашите деца ќе ги обесат на жица“.

Сето ова многу потсетува на 2014 година.

Сега се смета дека има 148.000 руски војници се стационирани на границите – поддржани од илјадници тенкови и артилериски парчиња – додека Вашингтон предупредува дека инвазијата може да се случи во среда.

Во услови на еден од најсериозните судири меѓу Истокот и Западот од Студената војна, рускиот воен врв ја предупреди морнарицата да биде подготвена да пука врз сите странски бродови што влегуваат во територијалните води на земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иванов: Кога државата зема кредити да даде…

Кога државата зема кредити за да ги…

Инфомакс е, и ќе биде редакција на…

Во вечерашното издание на "Teшки муабети" се…

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

(Фото) Ова се сите осомничени за случајот…

Управата за финансиска полиција денеска поднесе седум…

Не можете да кажете дека сте биле…

Не можете да кажете дека сте биле…