(Видео) Започна евакуацијата, огромни конвои масовно се движат кон руската граница, најпрво се евакуираат градинките и училиштата

t

Започна евакуацијата на граѓаните од Донбас, а забележани се голем број возила додека се движеле кон руската граница.

Властите на самопрогласените Народни републики Доњецк и Луганск го објавија времето и местото на собирот на сите јавни служби, а во секој град се подготвени контролни пунктови.
Во тек е евакуација на децата од градинките, интернатите и училиштата.
„За нас приоритет беше да ја обезбедиме безбедноста на граѓаните и децата. Токму затоа инициравме евакуација од образовните институции до нормализирање на состојбата“, се наведува во соопштението на Министерството за образование на Народна Република Кина.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

(Фото) Русите го покажаа “трофејот”: Какво НАТО…

Руската војска која го зазеде Лиман, меѓу…