Објавено на:

(Видео) Захарова: Руската војска не напаѓа туку спасува цивили – Од Украина се евакуирани скоро 100.000 деца!

t

Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова денеска на прес конференција објасни за хуманитарната компонента на специјалната операција, пружање помош на цивилното население на Украина.

“Руската војска прави се за да избегне цивилни жртви – тие не напаѓаат цивилни цели, секојдневно отвораат хуманитарни коридори и им помагаат на луѓето да ги напуштат опасните области.

Од 28 март годинава, од почетокот на операцијата, евакуирани се 469 илјади луѓе од Украина, Доњецк и Луханск, вклучително 97 илјади деца.

На руска територија има 9,5 илјади пунктови за привремено сместување бегалци. Русија ќе организира испорака на хуманитарна помош, неопходни работи, лекови и храна за републиките Донбас и Украина. Од 2 март годинава. беше испорачан повеќе од 5.000 тони руски хуманитарен товар.” – рече Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медиуми: Германски шпиони тајно им помагаат на…

Германската надворешна разузнавачка служба БНД со месеци…

САД ќе ѝ даде нови 18 ракетни…

САД вчера објавија дека на Украина ќе…

Толку од Украина, ситно броиме до војна!…

Церемонијата на потпишување на договорот за припојување…

Ќе почне ли тогаш “вистинската” војна? Луганск…

Луганската Народна Република треба да стане дел…

Им забранија да купуваат дијаманти: Советот на…

Советот на ЕУ усвои нови мерки против…