(Видео) За прв пат по четири години повторно ѕвонеше познатиот Биг Бен

t

Познатата лондонска кула со часовник, Биг Бен, повторно почнал да ѕвони за Нова Година.
Кулата гледа кон реката Темза, а последен пат заѕвонил во 2017 година. Името се користи за целата кула, но всушност се однесува на најголемото ѕвоно во неа.

За Нова година заѕвони напладне, во 16, 21, 22 и 23 часот, a ќе заѕвони и на полноќ. Среќните минувачи можеле да го слушнат неговото ѕвонење за време на пробите на 29 и 30 декември.

Пред да одлучат да го поправат, Биг Бен последен пат заѕвонил на 21 август 2017 година. Оттогаш се одвива неговото чистење, кое вклучуваше расклопување на речиси илјада делови, пренесува CNN. Поправката на часовникот чинела 79,7 милиони фунти.

Вака изгледаше кога последен пат заѕвони пред четири години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ФОТО) Зошто германските репрезентативци си ги покрија…

Седум европски држави – Англија, Велс, Белгија,…

(Видео) Мицко и историја – магаре и…

Христијан Мицкоски за време интервју кај Љупче…

Меси ги „поздрави“ медиумите: Не знам зошто…

Лионел Меси по којзнае кој пат се…

ФОТО: Нови фотографии од повредата на Нејмар,…

Нејмар на својот Инстаграм профил објави нови…

Зеленски јавно го критикуваше Кличко за прв…

Во ретко јавно искажано несогласување меѓу украинските…