Објавено на:

(Видео) За Ѓоковиќ протести и судири со полицијата пред хотелот каде е сместен – двајца се приведени

t

Инцидентот се случил кога две лица се искачиле над влезот на хотелот за да постават транспарент за „ослободување“ на сите „приведени“ во хотелот, меѓу кои и Новак Ѓоковиќ, но и голем број мигранти. Полицијата ги уапсила, што предизвикало револт кај другите насобрани на протестите.

Срѓан, таткото на српскиот тенисер, ги повика граѓаните на Србија во 15 часот да протестираат пред Собранието за поддршка на најдобриот тенисер во светот.


Голем број фанови се собраа пред хотелот „Парк“ во Мелбурн за да му дадат поддршка на Новак Ѓоковиќ, а како што објавуваат тамошните медиуми на улиците во градот се забележани крајно бизарни сцени.

Поради тензиите кои се создадоа откако на светскиот тенисер број еден не му беше доволен влез во Австралија и учество на „Австралија Опен“, а тој одлуката по неговата жалба ја чека во хотел, дошло до судир меѓу демонстрантите и полицијата, при што се приведени две лица.

Инцидентот се случил кога две лица се искачиле над влезот на хотелот за да постават транспарент за „ослободување“ на сите „приведени“ во хотелот, меѓу кои и Новак Ѓоковиќ, но и голем број мигранти. Полицијата ги уапсила, што предизвикало револт кај другите насобрани.

Пред ова, имало инцидент на фановите на Ѓоковиќ со други луѓе кои се собрале да го изразат својот протест против односот на австралиските власти кон бегалците.
> Видеото може да го погледнете тука. и ТУКА <

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Анализа и дијагноза: Геноцидната свест на австралиските…

Алекс Хоук е премиер “за пример“: Откако…

Ѓоковиќ нема да може да настапува ниту…

Првиот тенисер на АТП ранг-листата, Новак Ѓоковиќ,…

(Во живо) Ѓоковиќ пристигнува во Белград

Пристигнувањето на Новак Ѓоковиќ на белградскиот аеродром…

(Фото) Најдобриот светски тенисер се враќа во…

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, по…

Во живо: Прва фотографија на Новак пред…

Српските навивачи веќе се окупираат во Мелбурн…