Објавено на:

(Видео) Значи може да има мир – да се наежиш: Муслиманки во шамии во црква ја пееја Тивка ноќ за црква во Божиќ

t

Во време кога религијата често разделува наместо да спојува, сепак се случи нешто што ја враќа вербата во човечноста и љубовта, која сепак на крајот победува.

Видеото е од пред неколку години за време на Божиќната литургија во Бејрут во црквата Свети Илија.

Имено, хор од девојки муслиманки влегле во црквата и ја запејале песната „Тивка ноќ“.

Станува збор за хорот од фондација „Имам Садр“, девојки кои сакале заедно со своите соседи да го прослават големиот празник и да покажат дека различните религии спојуваат.

До крајот на изведбата многумина не се воздрале и заплакале. Погледнете:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Она што се случува во Газа можеме…

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска…

Можни нови судири? САД ги повика државјаните…

Амбасадата на САД во Либан денеска ги…

Муслиманите вработени во Белата Куќа и во…

Според извори на Фокс Њуз стотици Муслимани…

ФБИ: Зголемување на заканувачката реторика кон Евреите…

Претставници на ФБИ велат дека забележале зголемување…

(Видео) Скандалозна изјава на командант на Хамас:…

Американската активистка Бриџит Габриел на Твитер објави…