Објавено на:

(ВИДЕО) Избори во Србија: Претепан лидерот на опозициската партија Движење на слободни граѓани

t

Медиумите објавуваат и видеа кои им ги испраќаат читатели и гледачи на кои се гледа како пред некои избрирачки места има лица со паралелени списоци, но и еден случај на обид за тнр. бугарски воз

Лидерот на српската опоициска партија Движење на слобдни граѓани Павле Грбовиќ денеска е нападнат во Земун . Порталот нова.рс објави видео на кое се гледа како неколкумина го напаѓаат Грбовиќ и го удираат со тупаници и клоци, додека присутите се обидуваат да го оттргнат. Во нападот е повредена на девојката на Грбовиќ.
Инцидентот се случил во близина на локалниот одбор на Српската напредна партија во Земун. Како што е наведено, Грбовиќ забележал дека членови на СНС користат паралелни избирачки списоци, по што им рекол дека тоа е противзаконски, а десетина од нив го нападнале.

Во меѓувреме, српските медиуми објавија информација за уште еден физички напад, овојпат врз Милош Вучковиќ, кандидат за советник на опозициската коалиција „Мораме“, кој бил нападнат пред избирачкото место, кога истоо така се обидел да спречи паралелни списоци од активисти на Српската напредна партија.

Радомир Лазовиќ од движењето „Да не го даваме Белград“ за нова.рс детално опиша што се случило по нападот врз Вучковиќ.

„Бев тука да ја смирам ситуацијата и да чекам полиција, а истите луѓе кои го нападнаа Вучковиќ исто така ми се закануваа. Тие рекоа дека знаат каде живеам и дека ќе ме најдат. Според полицијата, едно лице е приведено но Човекот што го удри Милош не беше тој беше уапсен и тој се уште е на гласачкото место“,
рече Лазовиќ.

Медиумите објавуваат видеа и фотографии од лица за кои тврдат дека се во близина на избирачки места со паралелни избирачки списоци.
Порталот Нова.рс објави и видео кое велат дека го добиле од читатели, на кое се гледа како една жена со помош на луѓе кои работат на гласачкото место користи двојни гласачки ливчиња кои се обидела да ги извади од гласачкото место.
„Се испостави дека има две бели ливчиња и едно сиво… Луѓето на гласачкото место реагираа и ја прашаа од каде и се двете бели ливчиња… Таа одговори дека и ги дале. Потоа се приклучи еден од претставниците на Изборната комисија. и предложи увид во тоа што се случило. Сите се согласија да го забележат тоа… Потоа ѝ вратија едно од тие две гласачки ливчиња и и рекоа да го стави во кутијата. Другите бели ливчиња беа задржани, а најинтересно е што и дадоа и сив. Двојното ливче беше свиткано до жената и ништо не беше направено со него. Во тој момент пријдов и прашав дали ќе го поништат гласањето, а членот на изборирачката комисија ми одговори дека е поништено, иако само по мое инсистирање го поништи гласачкото ливче“,
вели читателката на Нова.рс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои се најголемите донатори на Трамп?

На веб-страницата Open Secrets ја најдовме актуелната…

Скопјанец агресивно се однесувал и упатувал закани…

На 20.07.2024 во Скопје, полициски службеници од…

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска го славиме Св.…

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска…

Хороскоп за понеделник (22 јули)

ОВЕН Денеска во неколку наврати ќе треба…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Александар Македонски…

На денешен ден 22 јули (според некои…