(Видео) Инцидeнт на аеродром во Русија: Се зaпали мотор на авион при полетување

t

За време на полетувањето на авионот на компанијата „Јутер“ од Тјумен за Ереван, моторот се запалил, па авионот бил вратен на паркингот и летот е откажан, пишуваат руските медиуми.

На интернет се појавија снимки од инцидентот на кои се гледаат искри под левото крило на авионот. Информациите за настанот беа потврдени од аеродромот „Рошчино“ во Тјумен.

Според помошникот началник на Централниот меѓурегионален истражен оддел за сообраќај на Истражниот комитет на Русија, Дмитриј Захаров, во инцидентот нема повредени, а исто така нема видливи оштетувања на леталото. Се утврдуваат сите околности на инцидентот.

Подоцна медиумите објавија дека патниците кои утринава биле извадени поради дефект на авионот полетале до дестинацијата со задоцнување од повеќе од 10 часа.

Авиокомпанијата ја демантираше веста дека моторот експлодирал, нагласувајќи дека компресорот бил испумпан, поради временските услови и дека во интерес на безбедноста пилотот донел одлука да се врати на паркингот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

АТЕНТАТ НА ВИСОК РУСКИ ФУНКЦИОНЕР: Го избоделе…

Гувернерот на областа Мурманск, Андреј Чибис е…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…

Руските банки ќе ги простат кредитите на…

Банките самостојно ќе ги отпишуваат кредитите на…

Нова скандалозна изјава на Медведев: Ликвидација на…

Украинското раководство ќе се соочи со судбината…

Богатите станаа уште побогати: Ова е најбогатиот…

Вагит Алекперов, поранешниот претседател на нафтената компанија…