(Видео) Како на филм: Унгарската полиција бркаше Срби кои се обидоа да огрaбат златарница

t

Филмска брканица на улиците во унгарскиот град Дебрецин. Полицијата бркаше автомобил во кој се наоѓаа двајца Срби, кои претходно се обиделе да ограбат златарница.

Полицијата веднаш по пријава за напад и обид за грабеж тргнала во потрага по сторителите, кои бегале со жолт автомобил. На социјалните мрежи се појави видео од брканицата.

На видеото може да се види како полициските возила се обидуваат да го блокираат жолтиот автомобил од речиси сите страни. Возачот испаничи и набргу удри во паркирани возила, по што двајцата почнаа да бегаат, но беа фатени од полицијата.

Како што соопшти полицијата двајца Срби влегле во златарницата и веднаш го нападнале продавачот, а еден од нив вперил и пиштол кон него. Потоа и двајцата почнале да го удираат и тепаат.

Разбојниците потоа се обиделе да го спакуваат накитот во црна торба, но на крајот морале да побегнат, па го оставиле и пиштолот и чантата.

46-годишен Србин и неговиот 37-годишен брат, осомничени за вооружен грабеж, на рочиштето признале се. Браќата се приведени, а поднесен е и предлог за нивно апсење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Глобал Тајмс”: Европа нема да ги жртвува…

Европа ги трпи последиците од украинската криза…

Дали поморски гасовод кој ја заобиколува Франција…

Европските власти ги разгледуваат плановите за изградба…

Американски полковник: Киев ја има последната шанса…

Американски полковник: Киев ја има последната шанса…

Цената на гасот во Европа достигна 2350…

Цената на гасот во Европа се зголеми…

Гас “има снемано”: Поради ремонт Гаспром исклучува…

Руската енергетска компанија „Гаспром“ ќе ја прекине…