Објавено на:

(Видео) Крвава победа на Макрон – има жртви: Полицијата отвори оган, загинаа две лица

t

Француската полиција отворила оган врз автомобил во центарот на Париз, при што загинале две лица, а едно е повредено, објавија утринава Франс инфо и весникот Фигаро.

Инцидентот се случил по вториот круг од претседателските избори, во текот на ноќта во близина на мостот Пон Неф, во строгиот центар на Париз, јавува Ројтерс.

Полицијата прво забележала дека автомобилот се движи во погрешна насока, по што се обидела да го запре возилото и да го провери возачот, додаваат француските медиуми.

Инаку претходно беше објавено дека француската полиција вчера фрлила солзавец врз демонстрантите во центарот на Париз кои протестирале откако претседателот Емануел Макрон повторно победи на изборите.

Полицијата се обиде да ја разбие толпата претежно млади луѓе кои се собраа откако Макрон ја победи Марин Ле Пен во вториот круг од претседателските избори, јави Ројтерс. Уапсени се неколку десетици демонстранти, а во протестите има и повредени, јавуваат француските медиуми.

Во Франција вчера се одржа вториот круг од претседателските избори на кои Макрон однесе убедлива победа над противкандидатката од екстремната десница, Ле Пен, освојувајќи над 57 отсто од гласовите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Снаата ми избега од дома“: Маж со…

На 09.04.2024 во 11:00 часот во Полициското…

Израел ќе се согласи 150.000 луѓе да…

Израел на преговорите за прекин на огнот…

Доаѓаат Лазарова сабота и Цветници

На 27 април е Лазарова сабота, еден…

Уапсени двајца за време на ракометното дерби…

Како што соопштија од МВР, вчера за…

Маж претепан од својот син, употребил и…

На 09.04.2024 во 19:30 часот полициски службеници…