Објавено на:

(Видео) Лавров: Европа ја спроведува волјата на Вашингтон околу Украина

t

Лавров: Европа ја спроведува волјата на Вашингтон во ситуацијата околу Украина.

Во ситуацијата околу Украина, Европа ја исполнува волјата на Вашингтон на своја штета, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

„Мислам дека секој ден станува се појасно колку е слободен светот во кој полското раководство сака да ја вклучи Украина, кога цела Европа, несомнено потчинета на диктатите на Соединетите Американски Држави, ја исполнува волјата на Вашингтон на огромниот штета на сопствената економија и нејзината социјална сфера“. Таков слободен свет има своја цена“, рече Лавров на заедничката прес-конференција по разговорот со министерот за надворешни работи на Конго.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Можно е САД да подготвуваат нов…

Можно е Соединетите Американски Држави да подготвуваат…

Зеленски: Не сме во состојба целосно да…

Украина не е во состојба целосно да…

Украинците признаа: Загинаа над 93.000 наши војници

Украинските власти објавија дека од почетокот на…

Столтенберг стравува од ескалација на конфликтот во…

Засега алијансата нема информации за инцидентот со…

Путин: Русија со сите средства ќе се…

Русија ќе ја продолжи конзистентната борба за…