Објавено на:

(Видео) Лукашенко: Белорусија спроведе специјална операција во Украина а вие не ни забележавте!

t

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека Минск извршил специјална операција во Украина со цел да ги ослободи своите граѓани.

„Се случи злобниците да почнат да ги фаќаат нашите луѓе, особено возачите на автомобили кои беа таму. Тие запленија илјада и пол од нашите вагони, автомобили и заробија околу стотина наши момци кои ги возеа тие камиони. Ги предупредив Украинците дека ќе бидеме принудени да спроведеме операција за ослободување на овие луѓе. Спроведовме специјална операција и ги ослободивме сите наши луѓе“, рече Александар Лукашенко, пренесува белорускиот медиум Белта.Лукашенко не навлегува во детали, но му нареди на претседателот на КГБ Иван Тертел да им додели државни награди на сите вклучени во операцијата.

„Беше одлично, дури и вие не забележавте. Ако некаде ни останат еден, двајца, тројца, пет, треба да поставиме тешки услови. Нека разговара Мекеј (министерот за надворешни работи) со амбасадорот на Украина, а ако тоа не се направи, ќе имаме поинаков одговор, тие преземаат многу ризик. На крајот на краиштата, овде има многу Украинци на чело со амбасадор, но ние ги третираме според законот, хумано. Така, тие се однесуваа лошо, бевме принудени да реагираме“, изјави шефот на белоруската држава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Вознемирувачко фото) Командант на Азов се радува…

Украински офицер кој во еден момент командуваше…

Србија ќе помага во обнова на украинските…

Србија ќе учествува во обновата на украинските…

(Видео) Уште една воена единица ѝ откажа…

Одбраната на Северодонецк се распаѓа - уште…

Лукашенко му објави војна на тероризмот: Воведува…

Белорусија во својот кривичен закон воведе и…

Украинците разнеле оклопен воз полн со руски…

Украинските борци разнеле оклопен воз со руски…