(Видео) Македонија е бугарска: Бугарија ќе оди на референдум за Македонија? – бугарското ВМРО се зakaни со камења ако се промени позицијата

t

Доколку Бугарија го смени ставот за прашањата за Македонија, тоа ќе го направи и ВМРО и ќе побара свикување референдум на оваа тема, вели Ангел Џамбазки на
почетокот на Советодавниот совет за национална безбедност кај претседателот Радев на тема Македонија.

„Ова донекаде ќе и помогне на владата во моментов, бидејќи тие ќе ја имаат јасно изразената волја на бугарската нација. Во принцип, прашањето треба да биде:


„Дали се согласувате Бугарија да дозволи Република Македонија да отпочне преговори со ЕУ само доколку во целост ги исполни следниве бугарски
услови“, додаде Џамбазки.

Пред почетокот на средбата кај претседателот, бугарското ВМРО се собра на протест пред претседателството. Партијата бара Бугарија да не го менува ставот за Македонија.

„Сè уште не е протест. Може да има протест доколку има повлекување од националнаните позициии. Затоа се собравме апсолутно мирно и разумно да ги предупредиме.

Огромното мнозинство од бугарското општество го поддржува ставот дека Република Македонија треба да ги започне преговорите со ЕУ дури откако целосно ќе ги спроведе одлуките напишани и изгласани од претходното Народно Собрание и Владата“, рече Џамбазки.

„Се сеќавате на протестите во 2020 година. Тие ќе бидат сон во летна ноќ. Нема да излеземе со јајца ви гарантирам. Сега ќе има дожд од камења“, рече Красимир Каракачанов во врска со прашањето на што е подготвена ВМРО, доколку има отстапки на тема С.Македонија.

„Некои луѓе кои пропуштиле лекција по историја и мислат дека тоа е многу важно странец да те тапка по рамо и вели: „Браво, ти си голем Европеец.
големи евроатлантист „и се подготвени на вакви отстапки, ништо друго не заслужуваат став различен од презир“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија распореди воени авиони во Белорусија…

Русија префрла современи ловци Су-35С на аеродромите…

Бајден пак ги шокираше Украинците: Нема намера,…

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека…

(Видео) И Хрватска ја има својата Славјанка:…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ ѝ се…

Екс амбасадорот во Софија, Ѓорчев: МАНУ и…

Поранешниот амбасадор на Македонија во Бугарија, Марјан…

Подготвени сме русите да ги раскинеме со…

Руските тенкови и војници би можеле да…