Објавено на:

(Видео) Мега интервју: Трамп тврди дека Американците „треба да се плашат“ од нуклеарна војна со Русија

t

Поранешниот претседател се осврна на своите стравови за потенцијалната ескалација на ситуацијата во Украина, бидејќи НАТО, поддржан од САД, ја понуди својата поддршка во услови на тековен конфликт на Русија со нејзиниот сосед.

Говорејќи на Full send podcast во средата, Трамп го обини неговиот наследник Бајден и тврдеше дека Американците „треба да се исплашат бидејќи имаме некомпетентни луѓе кои ја водат нашата земја“.


И покрај тоа што призна дека Русија навистина е нуклеарна сила, Трамп ги потсети слушателите дека Америка, исто така дека САД има слични способности што ќе ја одвратат агресијата од Москва. Сепак, тој призна дека има „шанса“ да има светска војна, со оглед на сегашните тензии.

Подкастот набрзо беше забранет на Јутуб.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русите го деминираа Мариупол: Животот се враќа…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

(Видео) Поранешен јапонски претседател: Америка покажа дека…

Поранешниот јапонски претседател Шинзо Абе денеска изјави…

Пендаровски: Ако Путин некако успее да победи…

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на годишниот…

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…

Бектеши: Не е коректно да споменувам имиња…

Министерот за економија Крешник Бектеши во вчерашното…