(Видео) Министерството за одбрана на Русија објави резултати: Што е постигнато во досегашниот тек на воената операција?

t

Министерството за одбрана на Русија објави досегашни резултати од специјалната воена операција на Русија во Украина, која трае веќе седми ден.

Од министерството соопштија дека:

Од почетокот на операцијата, трупите на ЛНР, со огнена поддршка на руските вооружени сили, напредуваа до длабочина од 61 километар и го блокираа селото Сватово. Под контрола се земени 5 населени места.

Единиците на ДНДУП извршија успешни офанзивни операции, преземајќи контрола над 5 населени места. Длабочината на напредокот на групата во текот на изминатиот ден беше 19 километри.
„Од денеска целосно е блокиран излезот на вооружените сили на Украина кон Азовското Море.

Вооружените сили на Руската Федерација погодија вкупно 1.325 воени инфраструктурни објекти во Украина, вкл. 43 контролни пунктови и комуникациски центар на вооружените сили на Украина. Уништени се 395 тенкови и други AFV, 59 MLRS, 179 артилериско оружје и минофрлачи, 286 единици специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Илинденска“ Скопје via Москва: Директни пипци од…

Ќерката на вицепремиер во земја членка на…

Полска бара земјите од ЕУ да ја…

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски…

Зеленски: Подготвуваме уште четири нови безбедносни договори

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска објави дека…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…

Кој е наследникот на Ескобар? Александар Касанов…

Стејт департментот објави дека новиот заменик-помошник секретар…