(Видео) Не постојат данок и протоколи за бизнисмените во Тетово?

t

Во координирана акција на Министерството за внатрешни работи, Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи вчера (11.02.2022) беа извршени инспекциски надзори во десетина угостителски објекти и казина на територијата на Тетово и околните населени места.

Притоа, времено се затворени четири објекти по член 64 од Законот за заштита на населението од заразни болести и од страна на ДПИ запечатени се со пломби. Во два објекта беа констатирани прекршоци по основ на Законот за заштита од пушење, а за три објекти побарана е дополнителна документација согласно Законот за угостителска дејност, така што постапката за нив продолжува до целосно разгледување на документацијата.

Во сите контролирани објекти изречени се и глоби од страна на УЈП по основ на неиздавање фискални сметки.
Инаку, во четирите затворени објекти биле затекнати вкупно 27 лица без задолжителните ковид-сертификати (потврди), а во два објекта затекнати се лица без соодветни лиценци, кои вршеле работа како обезбедување на објектите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште една трагедија во Македонија: Едно лице…

Поради излетување од коловозната лента маж на…

АВМУ го повикува МВР во најскоро време…

Во врска со случајот поврзан со новинарот…

ДЕТАЛИ ЗА АПСЕЊЕТО НА САЛИУ! Го уапсиле…

Денес попладне по фудбалскиот натпревар ФК БВК…

(Видео) УАПСЕН НОВИНАРОТ ФУРКАН САЛИУ – Минатата…

Откако минатата недела објави скандал поврзан со…

МВР: Лице барано со потерница спроведено во…

Денеска (07.04.2024) во 00.05 часот на подрачјето…