(Видео) Ова ли е демократија? Франција затвора над 20 џамии – Во стотина упаднала инспекција

t

Во градот Бове, Франција, започна правна постапка за затворање на џамијата „Билал“ на 6 месеци со образложение дека „се одржале проповеди со радикална содржина“, пренесува Агенција Анадолија.

Според пишувањата на француските медиуми, Гувернерството на Оаза на 14 декември донело одлука за затворање на џамијата „Билал“ на 6 месеци, со образложение дека се одржуваат радикални проповеди.

Одлуката за џамијата, во која се тврди дека на проповедите се промовираат џихад, омраза и насилство, ќе биде спроведена во рок од 2 дена.
​​

Во изјавата на 14 декември, францускиот министер за внатрешни работи, Жералд Дарманин, соопшти дека е започнат правен процес за затворање на џамијата „Билал“ во Бове со образложение дека во неа се одржуваат „радикални проповеди“ и се води борба против „христијаните, хомосексуалците и Евреите“.

Дарманин наведе дека одлуката е донесена според законот „Принципи што го зајакнуваат почитувањето на вредностите на Републиката“.

Адвокатот на џамијата, Самим Болаки, реагирајќи на одлуката, рече: „Во одговор на поставеното прашање до имамот, тој ги сподели одредбите на неговата религија и рече дека содржината на неговите проповеди не може да се карактеризира како екстремизам.“

Болаки истакна дека со затворањето на џамијата се казнува муслиманската заедница во Бове.

Џамијата „Билал“ привремено ги отвори вратите за богослужба на 23 декември, бидејќи Канцеларијата на гувернерот не донесе конечна одлука.

Како резултат на инспекциите извршени во 99 џамии во Франција, 21 џамија се затворени, а за 6 е започната судска постапка.

Франција беше критикувана од меѓународната заедница, невладините организации и организациите за човекови права, особено од Обединетите нации, со образложение дека ги зема како цел и ги маргинализира муслиманите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Франција испрати нов контингент на воена помош…

Франција испрати нов контингент на воена помош…

Случајност или не? Нападот во Турција се…

Денешниот терористички напад со бомба во центарот…

Макрон дециден: Франција мора да биде независна…

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави вчера дека…

Француски европратеник: Ако Србија воведе санкции за…

Пратеникот на Европскиот парламент од Франција, Тиери…

Британија, Франција и САД: Ги отфрламе грубо…

Шефовите на британската и француската дипломатија Џејмс…