(Видео) Пендаровски се сретна со претставници на ОМО “Илинден” Пирин

t

“Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на ОМО „Илинден“ – ПИРИН и претставници на неколку други здруженија на граѓани од Република Бугарија.” – соопштуваат од Кабинетот на Претседателот.

Ова е целосното соопштение:

“Претставниците на здруженијата го информираа претседателот Пендаровски за нивната работа и активности во областа на човековите права, промовирање на толеранција и градење на граѓанско општество.
Во однос на дијалогот со Бугарија, претседателот Пендаровски оцени дека почнува нова фаза, а двете страни искажуваат волја во насока на напредок на процесот. Претседателот Пендаровски смета дека е значајно секоја политичка институција во двете држави да даде свој придонес за решавање на отворените прашања. На средбата претседателот Пендаровски информираше дека наскоро ќе оствари официјална посета на Република Бугарија, каде ќе има разговори со претседателот Румен Радев.

Претседателот Пендаровски истакна дека Република Северна Македонија е насочена кон развивање на добрососедски и пријателски односи со Република Бугарија, во духот на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете држави од 2017 година.”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи)Македонската Православна Црква ќе се преименува, не…

Бидејќи се поделивме по сите основи, без…

ОЈО со соопштение за вчерашната трагедија: 14-годишно…

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство…

Македонците од Албанија му ја доделија на…

По повод 14-годишнината од формирањето, раководството на…

Мистерија: Вториот загинат на Пирин е Македонец…

Бугарските надлежни служби соопштија дека е утврдено…

Како стасал до колата?! Во Илинден фатен…

Во текот на изминатата вечер (08/09.10.2022) Мобилната…