Објавено на:

(Видео) Пет-годишно дете падна во бунар длабок 32 метри: Цел свет го следи неговото спасување

t

Рajaн, петгодишно дете од Мароко, во вторникот падна во бунар длабок 32 метра, а спасувачите со денови копаат дупка паралелна со бунарот за да го спасат.

Спасувачите очајнички се обидуваат да стигнат до момчето, а сега е соопштено дека дојдено е до последната фаза од операцијата.

Тие работеле цела ноќ за да стигнат до детето.

Комплексната операција трае со денови, а на местото на настанот се собраа илјадници луѓе. Стравот од лизгање на земјиштето ја направи спасувачката операција уште поопасна.

Според последните информации, на спасувачите им остануваат уште помалку од два метра да стигнат до детето, но копаат со раце поради страв од одрон.

„Оваа фаза е најважна и најсложена“, рече Абделхади Темрани, еден од спасувачите.

„Речиси сме таму. Работиме без престан со денови и заморот е тука, но целиот спасувачки тим се држи“, додаде Абдесалам Макуди, еден од водачите на операцијата.

И покрај страшниот пад, снимка од камера спуштена во бунарот покажува дека момчето останало живо и свесно, иако има полесни повреди на главата.

Потсетување, спасувачите му фрлиле маска со кислород, храна и вода во бунарот, а медицинска екипа е подготвена да му помогне на момчето на самото место. На местото на настанот пристигнал и хеликоптер кој откако ќе биде извлечен од бунарот, ќе го пренесе Рајан во болница.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Позитива на денот: Озан се родил на…

Во прегратките на своите родители, вчера по…

Педофил допирал по телото малолетна штитеничка од…

Вчера во 16.00 часот во СВР Скопје,…

Прегазено дете велосипедист во Кавадарци: Со тешки…

Вчера во 12.30 часот во Полициската станица…

Скопјанец пријавил: Дете било нападнато на Бит…

На 16.10.2022 во 22:00 часот А.К.(51) од…

Жена и дете испаднале од трамвај во…

Во Нов Белград се случила несреќа во…