Објавено на:

(Видео) Пиринеите станаа портокалови: Песочната бура од Сахара стигна во Северна Европа

t

Иако песочната бура во Сахара стивна, сепак последиците се видливи. Наместо бели, врвовите на Пиринеите сега се портокалови.

Невообичаено силната бура Селија го раздвижи пустинскиот песок во северозападна Африка и ја намали видливоста на нула.

Песочното масло го прекри северниот дел на Алжир, а потоа жешкиот јужен ветер ја пренесе широката пустинска прашина во многу европски земји – Португалија, Франција, Шпанија, Англија, Балканскиот Полуостров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради…

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Ќе се тресе цела Европа! Кина предупредува…

Кина предупреди дека САД би можеле да…

ХОРОР во Србија: Татко си ја убил…

Убиството во Вршац, каде што таткото Марко…

(Фото) Експресно саниран споменикот на Гоце Делчев…

Екипите на ЈП "Комунална хигиена" вечерва експресно…