(Видео) Побарајте си ги роднините: Страшно невреме ја погоди Германија

t

Невремето „Иленија“ во текот на ноќта ја погоди Германија, особено северните и источните делови, а зад себе остави паднати дрвја, уништени покриви на куќи и оштетени автомобили. Откажани се бројни летови, а „Дојче бан“ го прекина сообраќајот во неколку сојузни држави.

Германската метеоролошка служба до вечерва издаде црвени предупредувања за северот на земјата. Тие најавуваат и можност за торнадо.


Во текот на ноќта силен ветер од над 100 км/ч ја зафати земјава, особено во северниот, централниот и источниот дел на земјата. На Брокен во планините Харц измерени се 152 км/ч, пренесува Билд.

Вонредна состојба во Берлин
Противпожарната бригада на Берлин утринава прогласи вонредна состојба поради бурата „Иленија“. „Од 2 часот по полноќ има нагло зголемување на операциите поврзани со времето“, велат тие. Повикани се неколку доброволни противпожарни единици за поддршка на професионалната противпожарна единица. Во Лихтерфелде дрвја паднаа врз паркирани автомобили, а ветрот однесе светлосен столб.

Ветерот го уништи шаторот на тест центарот за возење во Северна Рајна Вестфалија, соопшти противпожарната бригада. Според пожарникарите, нема повредени.

Големи проблеми во Хамбург
Најголем проблем имаше во Хамбург. Познат пазар беше поплавен, а во областа Ајмсбител ветрот откорна дрво пред паб.

Иленија направи голема штета и во Долна Саксонија и Бремен. На автопатот во близина на Вестоверлединген, возач на камион удрил во паднато дрво. За среќа тој не е повреден.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија нарача 40.000 дози вакцина против мајмунски…

Германија нарача 40.000 дози вакцина против мајмунски…

Германија со одлична вест за гастербајтерите, се…

Германскиот министер за здравство, Карл Лаутербах денеска…

Дуда ја обвини Германија: Не ни праќаат…

Полскиот претседател Анджеј Дуда ја обвини Германија…

Ројтерс: Германија и Италија се согласија да…

Германија и Италија се согласија да го…

(Видео) Торнадо носи се пред себе во…

Торнадо носеше покриви и дрва, а според…