(Видео) Помалку познати информации и факти за eврejcкaтa ceктa во Куманово: Kиднaпирaњa, злoупoтрeбa на дeцa и кoнтрaвeрзнoст

t

Групата била формирана во 1980-тите од израелскиот лидер Шломо Хелбранс. Хелбранс се преселил во САД во раните 1990-ти и се населил во населбата Вилијамсбург во Бруклин, Њујорк. Додека бил таму, тој одлежал затворска казна за киднапирање на 13-годишно момче од Израел, кое било испратено да учи кај него како подготовка за бар-мицва на момчето. Хелбранс беше ослободен по две години одлежување, наводно откако добил повластен третман од гувернерот на Њујорк Џорџ Патаки. Тој потоа водел јешива во Монси, Њујорк, и на крајот бил депортиран назад во Израел. Набргу потоа, Хелбранс се преселил во Канада, каде што добил политички азил според канадскиот Закон за имиграција и заштита на бегалците, на кој тврдел дека има право поради прогонувањето од страна на израелските власти поради неговите анти-зионистички учења. Хелбранс можеби користел лажни докази за да добие статус на бегалец, плаќајќи му на киднапираното момче да сведочи во негово име.

Хелбранс и неговите следбеници се населиле во Сент-Агат-де-Монт, но членовите на групата со деца го напуштиле Квебек во ноември 2013 година за Чатам-Кент поради наводите за запоставување на децата. Институциите за заштита на деца се обидоа да ги стават децата под грижа на еврејски згрижувачки семејства и преземаа чекори за да ги спречат 127-те деца да ја напуштат Канада.

На 5 март 2014 година, откако Врховниот суд на правдата во Онтарио ја спроведе пресудата на Врховниот суд на Квебек во однос на распоредот на нивните деца според законот за заштита на децата во Квебек, девет членови на групата, вклучително и шест деца, заминаа за Тринидад и Тобаго во обид да побегне во Гватемала. Тие беа вратени во Канада неколку дена подоцна. Шестте деца беа згрижени, четири од нив подоцна беа вратени во групата, додека сослушувањето за другите две деца беше закажано за 27 мај 2014 година. Мнозинството од членовите на групата потоа се населиле во туристичкиот град Сан Хуан Ла Лагуна. Групата одби да ги испрати своите деца во локални училишта или да учествува во заедницата, според локален жител. Во август 2014 година, група старешини на домородното население Цутуџил издадоа указ во кој се наведува дека групата не е добредојдена да остане, наведувајќи ја потребата да се заштити локалната култура, која е заштитена со Уставот на Гватемала. Портпаролот на домородниот совет рече: „Ние дејствуваме во самоодбрана и да ги почитуваме нашите права како домородни луѓе“.

Во јули 2017 година, мексиканските медиуми објавија дека Хелбранс се удавил во река додека учествувал во ритуално потопување. Портпаролот на мексиканското Министерство за надворешни работи изјави дека службеник од израелскиот конзулат во Мексико се упатил кон јужната држава Чиапас за да ја потврди смртта и да го идентификува телото на Хелбранс. Контролата на Лев Тахор беше оставена во рацете на синот на Хелбранс Нахман. Нахман Хелбранс и четворица други водачи на Лев Тахор беа уапсени во Мексико во декември 2018 година во заедничка операција меѓу Интерпол и Федералното биро за истраги.

Членовите на Лев Тахор поднеле барање за политички азил во Иран во 2018 година и се заколнале на верност на врховниот лидер на државата Али Хамнеи. Во ноември 2021 година, група од околу 70 членови стигнаа до Курдистан во обид да се пробијат до Иран, но беа уапсени од ирачките власти и депортирани во Турција. Оттаму заминаа за Букурешт, Романија.

Контроверзност
Лев Тахор беше обвинет од неговите критичари (вклучувајќи поранешни следбеници, отуѓени семејства на следбеници, верски научници и службеници за спроведување на законот) за злоупотреба на деца, перење мозок, употреба на дрога и принудни бракови на тинејџерки со мажи дури 20 години постари од нив. Групата беше наречена „еврејски талибанци“ од израелскиот, еврејскиот и меѓународниот печат.

Во интервју за Блекбурн радио на 31 март 2014 година, Дејв Ван Кестерен, пратеник за Чатам-Кент-Есекс, Онтарио, ја опиша сагата Лев Тахор како „политичко прашање“. Тој додаде дека прашањето било отворено во рамките на југозападната група на Онтарио, но истакна дека тие разговори биле доверливи.

Истрага за заштита на децата
Во 2011 година, групата Лев Тахор влезе во конфликт со локалниот училишен одбор, кој се оспори со фактот дека децата од групата не биле регистрирани во локалните училишта, децата не биле образовани во согласност со наставната програма што ја бара Законот на Квебек. Во април 2013 година, водачите на заедницата Лев Тахор развија план за вонредна состојба во случај властите да започнат акција и да се обидат да ги земат децата. Тој август, 21 работник за детска заѓтита почнаа да тропаат на нивните врати. Според Денис Бараби, директор на службите за заштита на младите во областа, тие откриле некои куќи кои биле валкани, во една спална соба спиеле 4-5 деца, некои душеци натопени во урина и деца со габични инфекции на нозете. Тие започнале неделни посети.

Полицијата во Квебек издаде налози за претрес во врска со наводите дека членовите на сектата Лев Тахор нанесувале психичко и физичко малтретирање на тинејџерки. Злоупотребите, наводно, вклучувале девојчиња на возраст од 13 години кои биле затворени во подруми и девојчиња на возраст од 14-15 години кои биле во брак со постари мажи од групата. Една жена рече дека била удирана со појас и закачалка за палто, а бремена 17-годишна девојка рече дека била тепана од нејзиниот брат, сексуално злоставувана од нејзиниот татко и насилно се омажила за 30-годишен маж кога таа имала 15 години. На 27 ноември 2013 година, судот во Квебек одлучи дека 14 деца од групата мора да бидат сместени во згрижување, а беа направени договори децата да бидат сместени во згрижувачки домови што зборуваат јидиш. На 21 февруари, судот во Квебек пресуди дека групата нема право да се жали на претходната одлука на судот во Квебек, бидејќи не ја поднеле жалбата во рок од 30 дена, а наскоро канадските власти почнале да бараат старателство над децата. на членовите на Лев Тахор.

На 3 март 2014 година, околу 15 членови на групата летаа за Гватемала. Група од девет лица била пресретната во Тринидад и Тобаго. Следниот ден, најмалку двајца возрасни и шест деца од групата пристигнаа во Гватемала. На 6 март, онтарски судија наредил 14-те деца од двете семејства кои побегнаа да бидат сместени во згрижувачки домови во Онтарио, додека тие чекаа жалбата да биде разгледана пред судот. Два дена подоцна, шест деца на Лев Тахор од две семејства, нивните родители и уште еден возрасен, беа вратени во Канада откако побегнаа во Тринидад и Тобаго. Следниот ден, мајка помала од 18 години се обидела да побегне во Гватемала со дел од своето семејство. Таа беше уапсена во Калгари и вратена во Онтарио со нејзиното бебе. На 14 март, тројца возрасни и шест деца кои побегнаа во Гватемала се појавија пред судијата во Панајачел. Судијата одлучи да ги остави децата на семејството. На 17 март, судијата во Гватемала одлучи дека на шест деца кои побегнале ќе им биде дозволено да останат во Гватемала, под услов да се пријават во канадската амбасада во рок од три дена. Ова барање подоцна беше поништено по жалба на 26 март, дозволувајќи ѝ на групата да остане без услови до три месеци.

На 2 април 2014 година, седум членови на Лев Тахор беа уапсени во рација извршена од канадското гранично обезбедување. На тројца од тие членови им беше наредено да бидат депортирани во нивниот роден Израел, но добија можност да поднесат жалба и да аплицираат за престој.

Случај со киднапирање
Во декември 2018 година, американските власти ги обвинија Нахман Хелбранс (39-годишна возраст) и Мајер Роснер (45-годишна возраст) за киднапирање на две внуци на Шломо Хелбранс, чија мајка побегнала од заедницата откако била исфрлена бидејќи се спротивставувала на нејзината 13-годишна ќерка да биде во брак со постар маж. Агент на ФБИ во судски документ изјавил дека две деца, 14-годишно девојче и 12-годишно момче, биле киднапирани од Вудриџ, Њујорк и пренесени во Скрентон, Пенсилванија. Тие потоа биле однесени во Мексико Сити, на чело на членовите на Лев Тахор. Хелбранс и Роснер беа осудени на 10 ноември 2021 година под обвинение за заговор за транспорт на малолетник со намера да се вклучат во криминална сексуална активност, заговор за патување со намера да се вклучат во недозволено сексуално однесување и меѓународно киднапирање од родители.

За групата досега се изработени и неколку документарни филмови како и истражувачки тесктови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денеска се празнуваат Светиот пророк Захарија и…

Родители на светиот Јован Претеча. Захарија беше…

Денеска се празнува Светиот пророк Мојсеј Боговидец

Голем водач и законодавец на народот Израилски.…

Пригожин меѓу 50-те највлијателни Евреи на светот,…

Евгениј Пригожин, кој загина во авионска несреќа…

Денеска се празнува Светиот свештеномаченик Антим

Роден е во Никомидија и од детството…

Денеска се празнува Преподобен Симеон Столпник

Родум Сириец, од родители селани. Во својата…