(Видео) Првите единици на руските вoopyжени cили со опрема и opyжје пристигнаа во Белорусија

t

Првите единици на руските вооружени сили кои ќе учествуваат на заедничките воени вежби „Сојузничка определба 2022“ пристигнаа во Белорусија со опрема и оружје, соопшти Министерството за одбрана на Русија.
„Во Белорусија пристигнуваат првите единици на руските вооружени сили, вклучени во инспекцијата на силите за одговор на Сојузната држава Русија и Белорусија“, се вели во соопштението.
Како што беше прецизирано, единиците на Источниот воен округ со стандардна опрема и оружје изведоа комбиниран марш до полигонот каде ќе се изведуваат задачи за борбена обука на територијата на Белорусија.

„За време на вежбите ќе се реализираат задачите за зајакнување на заштитата на државната граница преку спречување на пенетрација на вооружени милитанти, блокирање канали за испорака на оружје и муниција, како и пребарување, блокирање и уништување илегални вооружени формации и саботажа и извиднички групи“, се вели во соопштението.
Практичните акции на војниците ќе се одржат на пет полигони и четири аеродроми. Проверката ќе се одвива во две фази.

Според Министерството за одбрана на Русија, планираните големи заеднички воени вежби со Белорусија не се во спротивност со Виенскиот документ од 2011 година за мерки за зајакнување на довербата и безбедноста.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Портпаролот на ЕУ: Војната во Украина ќе…

Европската унија има јасен и дефиниран став…

(Видео) Трамп: Лично ќе го предупредев Путин…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…

Пукна брана на реката Урал, илјадници руски…

Околу 4.000 домаќинства со најмалку 10,000 жители…

АТЕНТАТ НА ВИСОК РУСКИ ФУНКЦИОНЕР: Го избоделе…

Гувернерот на областа Мурманск, Андреј Чибис е…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…