(Видео) Путин ја образложи одлуката за признавање на Доњецка Народна Република и Луганска Народна Република

t

Рускиот претседател Владимир Путин ќе ја признае независноста на регионите поддржани од Русија во источна Украина, се вели во денешното соопштение на Кремљ.

Путин за својата одлука ги информираше француските и германските лидери.


Тој пред малку го започна своето обраќање кон нацијата во кое ја образложува одлуката според која наскоро има намера да го признае суверентитетот на Доњецка Народна Република и Луганска Народна Република.а

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…

CNN: САД ќе испрати во Украина ракетни…

Според извори на телевизијата, администрацијата е расположена…

(Видео) Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол

Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол, изјави…

Украинската проруска црква се одвои и прогласи…

Украинската православна црква Московски Патријархат, ги прекина…

Украина го спречи обвинетиот Порошенко да учествува…

– Поранешниот украински претседател Петро Порошенко се…