(Видео) Русите се во Киев: Се дели оружје на цивили, Русија се закани дека секој со оружје ќе биде третиран како војник

t

Започна битката за Киев, пукање и жестоки борби се слушаат на масивот Минск на северот на градот.

Руските диверзанти кои се обидуваа да стигнат до центарот на Киев беа неутрализирани. Ова го соопшти заменик-министерот за одбрана на Украина Ана Маљар.

Во моментов на социјакните мрежи се споделуваат видеа како се дели воена опрема и вооружување на цивили, веројатно со цел жителите на главниот град лично да дадат отпор кон надојдените руски трупи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…