(Видео) Русија напаѓа од три правци: Украина тврди дека не се навлезени на повеќе од 5 километри на украинска територија – нападнат и Киев

t

Руските трупи се движат во три правци и напредуваа од државната граница во Украина. На ниту една локација не се подлабоко од 5 километри во нашата држава.

Ова го соопшти Алексеј Арестович на брифинг во Кабинетот на претседателот.

„Во однос на напредувањето на Русија. Според прелиминарните податоци, има благ клин на непријателот на растојание до пет километри во регионот Харков, Чернихив – поблиску до Суми. Можеби во насока Волин – таму го одбивме овој напредок“, – рече Арестович.

„Првиот удар (во 5:00 часот. ) не успеа. Има загуби, но тие се незначителни и не ја намалија борбената ефикасност на вооружените сили и другите агенции за спроведување на законот. Во однос на географијата: Ивано-Франковск, Хмелницки, Чернихив, Харков, Киев, Одеса, Николаев, Керсон, Краматорск и на линијата на зоната за заштита (имаше напади. -)“, – додаде Арестович.

Винтисија:

Одеса:

Харков:

Киев:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица: Нови задолжувања од 548 милиони евра,…

Новата министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска,…

Хаос во цел свет: Откажани се летови,…

Голем број компании, банки, медиуми и авиокомпании…

Градоначалникот на Струмица заврши на инфузија, вдишал…

Струмичкиот градоначалник, Костадин Костадинов, вчера завршил на…

Вучиќ го пречека Шолц во палатата „Србија„:…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Палатата…

Повеќе од 12 часа делови од Скопје…

Повеќе од 12 часа делови од Скопје,…