(Видео) Русија очигледно ќе биде победник во оваа војна – За што беше во право Бајден?

t

Во Тешки муабети денеска се зборуваше за конфликтот во Украина за кој Стевче Јакимовски кажа дека смета дека може да прерасне во една поголема војна која ќе потрае и ќе има далекусежни последици.

Еве што кажа Јакимовски.

“Русија нема да застане и Русија очигледно ќе биде победник во оваа војна, затоа што гледаме до каде е украинската армија која не е нималку слаба, но не може да се спротивстави на толкав капацитет.

Ова ќе има далекусежни последици, ќе има голем јас меѓу Русија и западниот свет, се плашам дека ова ќе стане војна од поголеми размери. Гледате дека во руската војска доаѓаат и Чеченци и други доброволци и конфликтот се рашитува, ќе се вовлекуваат и други земји во конфликтот.

И Бајден е во право за една работа, мислам дека ова се спрема од 2014 и не е само одлука на Путин туку на Руската академија на науки и уметности и останати инстотуции кои се свтруваат кон Истокот и сметаат дека е грешка што досега се обидувале да му се додворат ан Западот.” – вели Јакимовски.

Следете ја емисијата во живо на следниот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=324696106302991&notif_id=1647030651573940&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски се сретна со Зеленски во Лондон:…

Премиерот Мицкоски во Лондон се сретна со…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…

Орбан го претставува планот за решавање на…

Мировниот план на унгарскиот премиер Виктор Орбан…