Објавено на:

(Видео) Русија покажа уште една хиперсонична ракета – ОНИКС

t

Руските вооружени сили уништуваат хангари со странско оружје во Одеса со хиперсонични крстосувачки ракети „Оникс“

P-800 Oникс исто така познат на извозните пазари како Јахонт, е советски/руски суперсоничен противбродски крстосувачки проектил развиен од NPO Mashinostroyeniya. Ракетата го има кодното име на НАТО SS-N-26 „Strobile“.

Развојот официјално започнал во 1983 година, а во 1990-тите противбродскиот проектил беше тестиран на бродот Project 1234.7. Во 2002 година проектилот го помина целиот опсег на испитувања и е пуштен во употреба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паника во Бугарија: Десетици дојави за бомби…

Десетици училишта во Софија, Варна и Бургас…

Лога најавува дека уставните измени можеби нема…

Преамбулата на Уставот со внесување на помалите…

Шокнатна изјава на разрешениот министер за одбрана:…

Разрешениот министер за одбрана на Израел, Јоав…

Франција ги забрани сите социјални мрежи на…

Француската влада соопшти дека на сите државни…

Утре ќе се знае дали „Цар Борис“…

Утре ќе се знае дали Цар Борис…