(Видео) РУСКАТА АРМИЈА И ТЕХНОЛОГИЈА ПОВТОРНО ПРИСТИГНУВА ВО БЕЛОРУСИЈА: Првата голема воена формација помина низ железничката станица во Минск!

t

Првиот железнички состав натоварен со борбена и неборбена опрема пристигна денеска на Железничката станица во Минск. Составот се состоеше од танкери за гориво, товарни возила и повеќецевни ракетни фрлачи БМ-21 Град, БМ-27 Ураган.

Составот на тешка борбена опрема го влечеше локомотива на руската железничка армија. Со ова и официјално започна фазата на префрлање на тешка борбена опрема од Русија во Белорусија.

Многумина ја побиваат тезата, која веќе почна да се шири во јавноста, дека рускиот претседател Владимир Путин планира повторно да го активира северниот фронт кон Киев, од кој руската армија се повлече на крајот на април годинава.

Инаку, во вторник, на 27 септември 2022 година, беше завршена вежбата BelŽD (Белоруски државни железници), чии вработени ги извршија следните дејствија: проверка на местата за утовар и истовар на железничките станици со учество на службеници од одделот БелжД и ВОСО. команда (воена служба за врски на вооружените сили на Руската Федерација;

Извршен е ремонт на платформите за утовар и истовар (по потреба) како и подготовка на вагонски приоди до точките за утовар и истовар на станиците;

Приклучок на железнички станици на истоварни манентални локомотиви.

Посебно внимание беше посветено и на развојот на распоредот за движење на воените ешалони по трасите што ги покрива Белоруските државни железници по добивањето планови за воен железнички транспорт.

Многумина познавачи на актуелните настани во Русија и Белорусија укажуваат дека тоа се сигурни знаци дека руската армија би можела повторно да се врати во Белорусија, но овој пат побројна, како во однос на војниците, така и во однос на борбената опрема.

Сепак, има се повеќе луѓе кои се сомневаат дека тоа навистина ќе се случи, но малку подобро упатените тврдат дека на неодамнешната средба меѓу Путин и Лукашенка најмногу се било договорено.

Исто така, паралелно со оваа информација, кружи вест дека Русија ќе испрати 200.000 војници во соседната земја. Останува да видиме дали се работи за воена вежба или се работи за најава за подготовки за повторно отворање на северниот фронт.

Овде треба да се додаде дека пред познатата Керсонова офанзива, а подоцна и Харковската офанзива на рутата кон Белорусија, каде што беа минирани сите копнени патишта на железничката пруга, Киев распореди околу 100.000 војници кои ги чуваа крилата на силите што се бореа против Руската војска во Донбас во тоа време. Повеќето од овие војници беа префрлени во насоките Керсон и Харков на почетокот на август.

Kurir.rs/A.Mlakar

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

Медведев: НАТО треба да се покае пред…

НАТО не му е потребен на цивилизираниот…

Русија забрани увоз на јаболка од Македонија

„Росселхознадзор“ од 1 декември воведува привремени ограничувања…

Русија забрани извоз на хеликоптери и беспилотни…

Русија го забрани извозот на беспилотни летала…

(Видео) Зеленски: Украина никогаш нема да прифати…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во редовното видео-обраќање…