(Видео) Салиу до Тошковски: Вака ли сакате да бидете запаметени?

t

Сака ли Тошковски да ги затвори новинарите во канцеларија, прашува новинарот Фуркан Салиу кој претходно објави дека МВР поднела против него кривична пријава за наводен напад на службено лице.

– Г. Тошковски, зарем вака сакате да бидете запаметени?

Покажавте човечност на последната конференција за медиуми и си реков овој навистина немал поима што се случува во Коњаре, но последните ваши постапки навистина ме тераат да размислам два пати.

Од ова вие направивте личен конфликт. Ова веќе е помеѓу Фуркан Салиу и Панче Тошковски само што вие имате цел еден државен апарат во рака а јас само еден микрофон.

Вие имате цела партиска структура која што е зад вас во борба против екипа од 5 млади дечки.

Но ние имаме само една мала предност… Вистината и народот.

Кога би била професионална дилема помеѓу еден министер и еден новинар за своите постапки тогаш денеска немаше да има кривична пријава а вие ќе побаравте извинување.

Еве со видео уште еднаш ве потсетувам што кажавте пред неколку дена…

Многу јасно беше прашањето:

Што ќе се случи ако испадне дека јас не сум нападнал полицаец?

Знаете што одговоривте Г. Тошковски?

Ќе ви се извинам лично!

Знаете што е најлошо? Што овој проблем го претворивте во политичка битка ама адресата ви е погрешна. Вие барате гласови, јас не.

Но да, за едно ќе ви дадам рака и ќе ви признавам… Успеавте да го држите тимот на ПорталХ зафатен овој период.

Луѓе се јавуваат бараат помош но нашиот тим е зафатен бранејќи се од институцијата која што треба да не заштитува.

Како и да е, редно е вие да се извините а ако постои барем малку морал, човечност и правда тие кривични пријави ќе бидат отфрлени. – пишува Салиу.

ЛИНК од видеото

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петровска: Внатрешната контрола во МВР нарачана од…

„Овој случај не беше одолговлекуван, ниту се…

Продолжен притворот за осомничените за убиството на…

Продолжен притвор од 30 дена добија петмината…

Професорот Николовски: Ако не се открие мотивот…

Професорот за безбедност, Марјан Николовски на Универзитетот…

Докази за двете страшни убиства се записи…

Министерот за внатрешни работи во денешното „Само…

Спасовски: Откриени сторителите на двете убиства. Турција…

Ние впрочем, а и јавниот обвинител најави…