(Видео) Светот во шок – Украина се распаѓа: Владимир Путин ги призна Луганск и Доњетск

t

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин ја призна независноста на сепаратистичките региони во Украина, Народна Република Доњетск и Народна Република Луганск.

Пред неколку минути тој го потпиша указот со кој се признава независноста на овој регион кој е дел од Украина, а се обврза на воена и економска соработка со истите.


Признавањето на овие региони како независни отвора правна можност за интервенција на Русија на де јуре украинска територија.

„Ситуацијата во Донбас повторно стана критична и директно ви се обраќам, не само да ја проценам ситуацијата, туку и да ја информирам јавноста за одлуките што ги донесовме и за можните понатамошни чекори“, посочи тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утврдена делегацијата за стратешки дијалог со САД:…

Владата на Република Македонија на денешната 45-та…

Хаос во Приштина: Дојава за бомба во…

Дојави за бомба во зградата на Ректоратот…

Русија, Србија, Грција, Бугарија со различни желби:…

Твитерџијата "Демир" ги објави желбите и ставовите…

Слично на членот 5 во НАТО: ЕУ…

Шефот на ЕУ дипломатијата потврди дека доколку…

Димовски распали по Шарената револуција: Се што…

Поранешниот пратеник во македонското Собрание, Илија Димовски,…