(Видео) СДСМ со 180 во своите ставови? – Андреј Петров: За мене Бугарите биле окупатopи не администpaтори

t

Поранешниот градоначалник на Карпош и партиски секретар на СДСМ, Андреј Петров, гостуваше во рубриката Да си кажеме… со Горан Петрески на Утринската програма на Телма.

Петров вели дека не ни треба Европска унија по секоја цена.

Не можеме да ја менуваме историјата, значи за мене Бугарите биле окупатори не администратори. Не можеме да зборуваме за јазикот и идентитетот заради тоа што тоа е слобода, тоа е нешто што не зависи од никој друг туку зависи од нас самите и е факт што се случува на повеќе катедри на универзитети низ целиот свет, и на прашањето на Уставот значи не е проблем да влезат Бугарите во македонскиот Устав бидејќи тоа покажува дека ние сме различни народи, но, нормално е дека тоа треба да биде со реципроцитет, решавање на правата на Македонците во Бугарија, на македонското малцинство во Бугарија, рече Петров.

Инаку Петров беше избран за член на Извршниот одбор на владејачката СДСМ со изборот на Димитар Ковачевски за нов претседател на партијата. Петров беше партиски секретар на СДСМ во времето на Бранко Црвенковски, а беше и привремен градоначалник на Карпош.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Портпаролот на бугарското МНР: Манупулациите на историската…

Сите манипулации што заедничката комисија со Македонија…

Вечно виновни: Милков тврди дека Македонија е…

За жал, реакцијата во Република Македонија е…

По реакцијата на Пенушлиски делото „Галичник“ симнато…

На барање на познатиот македонски сликар Илија…

Минималната плата во Бугарија се зголемува на…

И семејствата со деца од второ, трето…

Да негираш очигледен фашизам е фашизам! Да…

Бугарските историчари заклучиле дека владеењето од 1934-44…