Објавено на:

(Видео) Се огласија и од нацистичкиот баталјон Азов: Минирањето на Кримскиот мост е пријателски совет да го напуштите Крим!

t

Рано утрово експлозија одекна на Кримскиот мост кога експлодираше камион и запали седум цистерни со гориво.

Руски сенатори ја обвинија Украина за нападот и изјавија дека ова е објавување на војна со терористички чин, а кратко потоа советникот на Зеленски, Михаил Подољак на Твитер призна дека Украина стои зад нападот и дека ова е само почеток.

На уривањето на мостот ликуваат и од нацистичкиот баталјон Азов во чиј Телеграм канал беше објавено видео од мостот со порака:

– Всушност, минирањето на мостот е гест на добра волја од страна на Украина. Пријателски совет да го напуштите Крим додека сè уште постои таква можност. Специјално за ова, ви остана дури и една лента! Не мора да се заблагодаруват, пишуваат од Азов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…