Објавено на:

(Видео) Се огласи Столтенберг: Досега нема знаци за каква било деескалација од Русија

t

Шефот на НАТО ги поздрави сигналите дека Русија можеби бара дипломатско решение во екот на военото засилување на границата со Украина, но ја повика Москва да ја покаже својата волја со дејство.

„Има знаци од Москва дека дипломатијата треба да продолжи. Тоа дава основа за претпазлив оптимизам. Но досега не видовме ниеден знак на теренот од руска страна“, рече генералниот секретар Јенс Столтенберг за новинарите пред дводневниот состанок на министрите за одбрана на алијансата во Брисел.


„Русија натрупа борбена сила во и околу Украина без преседан од Студената војна. Сега сè е на поставено за нов напад. Но Русија сè уште има време да се повлече од работ, да престане да се подготвува за војна и да почне да работи за мирно решение“, рече Столтенберг, нарекувајќи ја актуелната ситуација „најсериозната безбедносна криза со која се соочуваме во Европа последниве децении“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Коњ се појави на тераса во…

Необичен настан се случи вечерва во скопско…

Богојески: Бугарите лажат дека ги нашле моштите…

Петар Богојески укажува на ситуацијата во Бугарија деновиве,…

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

Охриѓанка заврши во болница откако падна од…

На 21.05.2022 околу 13.20 часот во СВР…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…