(Видео) Ce пoгoдил ceбecи зaтoa штo бил пoбрз oд kyршyмитe

t

Во 1956 година, корпорацијата за авиони Grumman го тестираше својот нов ловец, F-11 Tiger, во близина на брегот на државата Њујорк.

Пилотот испукал долг рафал од оружјето и неколку моменти подоцна претрпел мистериозна, катастрофална штета што паднала на шофершајбната и смртно го ранила моторот.

Што се случи? Пилотот се погодил себеси. Но како?

Ф-11 Тигар, како и сите авиони на Груман, го добиле името по мачка. Брз и пргав, F-11 беше вториот суперсоничен ловец во пописот на морнарицата, способен за 1357 километри на час.

Авионот всушност бил првиот суперсоничен ловец на Груман, а неискуството на компанијата со последиците од суперсоничното летот, како и неверојатната брзина на ловецот, довело до несреќата.

На 21 септември 1956 година, како што објаснува DataGenetics, тест пилот на Груман, кој леташе со Тигар кај брегот на Лонг Ајленд, го спушти носот за 20 степени и го насочи кон празно место од океанот. Тој испукал краток рафал од четири секунди од неговите четири 20-милиметарски топови Colt Mk.12, влегол во стрмно спуштање.

Една минута подоцна, неговата шофершајбна ненадејно се спушти и неговиот мотор почна да испушта чудни звуци, што на крајот згасна додека пилотот се обидуваше да се врати на аеродромот на Груман во Лонг Ајленд.

Тест-пилотот претпоставувал дека бил жртва на удар на птици, но истрагата за несреќата открила друга причина: При неговото брзо спуштање, пилотот всушност полетал во сопствената струја од од 20 милиметарски топовски куршуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција се подготвува за првиот лет на…

Анкара – Турција се подготвува да ја заврши…

(Видео) Моди леташе со борбени авиони произведени…

Премиерот го постави домашното производство на оружје…

Соборени два украински борбени авиони

Руската војска, исто така, соопшти дека неутрализирала…

Како на филм: Украински пилот пребегна во…

Пилотот веќе се наоѓа на руска територија…

Германија распоредува борбени авиони во Романија

Германија од крајот на ноември ќе распореди…