Објавено на:

(Видео) Се разгорува ситуацијата во Нов Зеланд: Зголемен бројот на демонстранти кои протестираат против Ковид мерките

t

Стотици демонстранти од средата му пркосат на полицискиот ултиматум да ја напуштат областа околу парламентот во Велингтон, при што толпата продолжи да се зголемува. Властите ги опишаа тековните демонстрации како „уредни“.

Инспирирани од „Конвојот на слободата“ во Канада, активисти блокираа неколку патишта во главниот град со камиони, комбиња и мотоцикли веќе девет дена. Демонстрантите, исто така, кампуваа на теренот пред препознатливата зграда на парламентот.

Во вторникот, полицијата побара демонстрантите да продолжат доброволно, предупредувајќи дека инаку властите ќе почнат да ги влечат возилата и да запленуваат опрема.

Зборувајќи со новинарите во средата, помошникот полициски комесар Ричард Чемберс рече дека имало „прилив“ на демонстранти, вклучително и деца, околу парламентот, но додаде дека толпата била „уредна“.

„Ова е многу сложена ситуација и ние сме свесни за тактиката што треба да ја преземеме за ситуацијата да не ескалира“, истакна Чемберс, додавајќи дека има околу 450 возила што ја блокираат локацијата.

Шефот на полицијата рече дека има одреден напредок во ангажманот со водачите на протестите во средата, а околу десетина возила доброволно си заминале.

Протестите започнаа против овластувањата за вакцини, но се проширија за да вклучат поширок отпор кон ограничувањата на Нов Зеланд за Ковид-19, кои се меѓу најстрогите и најдолготрајните во светот.

Зборувајќи за RT, Франко Хеке, музичар и наставник по медитација, кој беше во првите редови на активизмот, рече дека мандатот за вакцини на Нов Зеланд прави многу повеќе штета отколку самиот Ковид.

Тоа е „раскинување на семејствата, одземање на работните места на сиромашните и вредните Новозеланѓани, испраќање на менталното здравје на нашата земја преку подот и зголемување на нашите стапки на самоубиства, сè за сега најслабата нишка на вирусот“, рече тој.

„Толку се плашиме од умирање што не живееме и време е секој сам да избере што ќе стави во своето тело“, додаде тој.

Премиерката Џасинда Ардерн ги означи демонстрациите како „увезен“ феномен и одби да размисли за олабавување на ограничувањата, вклучително и граничните контроли, кои ги прекинаа семејствата на илјадници иселеници од Нов Зеланд.

Земјата моментално ја доживува својата највисока стапка на инфекција од почетокот на пандемијата, во услови на ширење на варијантата Омикрон. Во средата беа пријавени повеќе од 1.100 случаи. Нов Зеланд има пријавено вкупно околу 22,300 инфекции, вклучително и 53 смртни случаи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За Ковид-тестови во приватните лаборатории граѓаните платиле…

Главиот државен ревизор, Максим Ацевски во гостување…

Никој веќе не се вакцинира: Бугарија уништува…

Бугарија уништува големи количини на  вакцини со…

Кина го демантира ФБИ: Ковид-19 не излезе…

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи,…

И сега што правиме? ФБИ вели коронавирусот…

Американското Министерство за енергетика го ревидираше своето…

Добра вест: Ковид-прекршителите ќе добијат условна наместо…

Добра вест за луѓето кои имаат прекршоци…