(Видео) Се скара со политичарите: Разрешена единствената обвинителка која застана во одбрана на народот

t

Дисциплинската комисија во Јавното обвинителство одлучила да ја суспендира и разреши од фунцијата јавен обвинител во ОЈО Тетово обвинителката Лејла Кадриу, дознава Алсат. Од Обвинителството официјално велат дека постапката е доверлива и поради тоа не соопштуваат детали. Дисциплинската постапка беше покрената пред повеќе од година и половина по протестите на жителите на Синичани кои бараа чиста вода за пиење.

Кадриу како обвинител дојде на протестот и ја растеруваше полицијата која не дозволуваше да дојде до судири меѓу двете групи на граѓани, иако за тоа немала ингеренции. Одлуката на дисциплинската комисија не е финална. За тоа дали обвинителката Кадриу ќеа биде разрешена ќе одлучи Советот на јавните обвинители. Алсат контактираше со обвинителката Кадриу, но таа не беше запознаена за одлуката на дисциплинската комисија и не сакаше да коментира.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме ја зафати Србија

Невреме ја зафати Србија, па така на…

Абазовиќ брутален: Или јас или Ѓукановиќ ќе…

Абазовиќ: Она што се случува вечерва во…

(Видео) Најмалку 16 лица се повредени при…

Попладнево се случил инцидент во Тухељски Топлице,…

Молдавија ќе купува природен гас од Романија

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, која е…

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…