Објавено на:

(Видео) Слободата умре: Уапсени 200 демонстратнти од Конвојот на слободата- Завршен протестот во Канада

t

Привремениот началник на полицијата во Отава, Стив Бел, изјави дека протестите на „Конвојот на слободата“ во главниот град на Канада завршија, откако беа уапсени речиси 200 демонстранти, додека другите ја напуштија областа.


„Оваа окупација заврши. „Ќе продолжиме со мисијата до крај“, рече Бел, истакнувајќи дека во канадската престолнина се во тек некои помали протести.


Бел потсети дека полицијата во петокот уапсила 170 лица и влечела 53 возила.
Канадската полиција ги прави последните напори да ги отстрани демонстрантите во Отава кои веќе три недели го блокираа градот паркирајќи и кампувајќи на улиците.
Полицијата со опрема за немири упадна на собирот во саботата, отстранувајќи стотици демонстранти со камиони.


Некои од уапсените демонстранти во саботата носеа панцирни елеци и имаа димни бомби и други пиротехнички средства во торбите и возилата, соопшти полицијата.
Демонстрантите првично сакаа да ја укинат задолжителната вакцинација против коронавирус за да ја минат границата за возачите на камиони, но блокадата се претвори во демонстрации против Трудо и владата.


Во понеделникот, Трудо повика на посебни овластувања за да и се даде на неговата влада пошироки овластувања да ги прекине протестите, вклучително и сеопфатно овластување за замрзнување на сметките на оние осомничени дека ги поддржуваат блокадите, без да добие судски налог.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фон дер Лајен, Де Кроа, Мелони и…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

Канада ѝ испраќа повеќе од 800 дронови…

Канада ќе донира повеќе од 800 беспилотни…

Во Белград протест на српската опозиција, го…

Стотици демонстранти се упатуваат кон Републичката изборна…

Момче во Канада планирало терористички акти против…

Канадската национална полиција соопшти дека еден млад…

Масовен убиец од Канада испраќал отров по…

Канаѓанец, кој наводно им помогнал на повеќе…