Објавено на:

(Видео) Слободата умре: Уапсени 200 демонстратнти од Конвојот на слободата- Завршен протестот во Канада

t

Привремениот началник на полицијата во Отава, Стив Бел, изјави дека протестите на „Конвојот на слободата“ во главниот град на Канада завршија, откако беа уапсени речиси 200 демонстранти, додека другите ја напуштија областа.


„Оваа окупација заврши. „Ќе продолжиме со мисијата до крај“, рече Бел, истакнувајќи дека во канадската престолнина се во тек некои помали протести.


Бел потсети дека полицијата во петокот уапсила 170 лица и влечела 53 возила.
Канадската полиција ги прави последните напори да ги отстрани демонстрантите во Отава кои веќе три недели го блокираа градот паркирајќи и кампувајќи на улиците.
Полицијата со опрема за немири упадна на собирот во саботата, отстранувајќи стотици демонстранти со камиони.


Некои од уапсените демонстранти во саботата носеа панцирни елеци и имаа димни бомби и други пиротехнички средства во торбите и возилата, соопшти полицијата.
Демонстрантите првично сакаа да ја укинат задолжителната вакцинација против коронавирус за да ја минат границата за возачите на камиони, но блокадата се претвори во демонстрации против Трудо и владата.


Во понеделникот, Трудо повика на посебни овластувања за да и се даде на неговата влада пошироки овластувања да ги прекине протестите, вклучително и сеопфатно овластување за замрзнување на сметките на оние осомничени дека ги поддржуваат блокадите, без да добие судски налог.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Масакр во Канада: Tинејџер ја застрела мајка…

Шеснаесетгодишен тинјеџер пукал во мајка си и…

Трудо: Канада ќе биде со народот на…

Канада до октомври ќе ја продолжи својата…

Трудо воведува нови санкции за Русија

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска изјави дека…

(Видео) Голема експлозија на гас во Отава:…

Во експлозија на гас во предградие на…

Неидентификуван летечки објект имало и во Канада,…

Премиерот на Канада Џастин Трудо на официјалниот Твитер-профил соопшти…