(Видео) Со песна од Аки, Арсовска се збогуваше од легендата: Фронтменот на Парни Ваљак ќе добие улица со неговото име во Скопје

t

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска синоќа најави дека ќе предложи Советот на Град Скопје да донесе одлука, улица во Скопје да биде именувана според легандарниот хрватски пејач со македонско потекло, Аки Рахимовски.

-Аки Рахимовски, легендарниот пејач на „Парни ваљак“, попладнево беше погребан во алејата на великаните на гробиштата „Мирогој“ во Загреб. Ковчегот беше прекриен со македонското знаме.

Како Градоначалник на Град Скопје, денес иницирав со одлука на Град Скопје една улица во централното градско подрачје да го носи името на Александар Аки Рахимовски. На последната средба со Аки во резиденцијата на Претседателот на Хрватска минатата година, гордо не поздрави со македонските песни кои нему лично му беа најдраги, пишува Арсовска во својата објава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

КАДЕ Е АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ? Од рускиот опозициски…

Сојузниците на затворениот руски опозициски лидер Алексеј…

Поранешен член на Вагнер осуден на шест…

Руски суд осуди поранешен член на платеничката…

ЧОВЕК СО ПУШКА ВО РАКА ВЕЛИ ДЕКА…

Гледаме дека има списоци, мора да се…

Четворица Палестинци загинаа во израелска рација на…

Четворица Палестинци загинаа во денешниот напад на…

Трамп: Имигрантите ја трујат крвта на Америка

„Гардијан„ наведува дека ваквата изјава на Трамп…