Објавено на:

(Видео) Страшно: Ова е моментот кога ракета го погоди центарот на Доњецк – малолетник го делеа секунди од смртта

t

Во близина на зградата на Владата во центарот на Доњецк е соборена украинска ракета Точка-У, а во нападот има и жртви, јавуваат локалните власти.

Социјалните мрежи се преплавени со шокантни снимки и фотографии од центарот на Доњецк.

Според прелиминарните податоци, поради украинското ракетирање, во центарот на Доњецк загинале 20 лица, а други девет се повредени. Ова го соопшти штабот за територијална одбрана на ДНР.

Ова е екслузивна снимка од моментот на нападот, снимена од безбедносните камери во центарот на градот.

Ракетниот напад врз главниот град на Доњецката Народна Република, како резултат на кој загинаа и se ранети цивили, е напад врз цивилното население, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков. Како што вели тој, украинските националисти дејствуваат според барањата и методите на нивните прекуокеански господари.

„Многу трагични вести пристигнаа денеска од Доњецк, каде што неколку цивили загинаа кога вооружените сили на Украина истрелаа ракета, и очигледно постапуваа според наредбите и методите на нивните странски господари“, посочи тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германските власти до граѓаните: Штедете го плинот,…

Германските власти ги повикуваат граѓаните да се…

(Видео) Апсење во Македонија: Сузбиена криминална група…

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција…

Трајановски до советниците од ВМРО-ДПМНЕ: Каде што…

Советникот во Советот на Град Скопје, од…

Се плаши од големи напади: Зеленски свика…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски свика за утре…

Шаќири верува дека во текот на првото…

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири…