Објавено на:

(Видео) Турција започна прекугранична воена операција во Ирак

t

Турција започна операција во Ирак

Турција започна голема прекугранична воена офанзива, насочена кон милитантите на Курдистанската работничка партија (ПКК) во северниот дел на Ирак.


Операцијата вклучува обемна воздушна кампања со помош на авиони, хеликоптери и беспилотни летала, како и копнен упад на трупи на командоси, објави Министерството.

Анкара тврди дека успешно уништила повеќе бункери, тунели и складишта за муниција, како и воениот штаб на ПКК во пограничните области на северен Ирак Метина, Зап и Авашин-Басјан, пред копнените сили да се преселат во соседната држава. Не е јасно колку војници и воен хардвер се вклучени во операцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција на нозе: Во ракетен напад во…

Денешниот ракетен напад на воената фабрика во…

И “султанот” ќе си легне на брашното?…

Шведската премиерка Магдалена Андерсон рече дека добила…

После 15 години Чавушоглу во посета на…

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу в среда…

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор…

Турското Министерство за надворешни работи го повика…

БОМБА од пензиониран генерал: Турција да стави…

Турција треба да стави вето на проширувањето…