Објавено на:

(Видео) Турција повторно ги нaпaднa Kурдите со тешко вooрyжyвaњe

t

Турските сили неутрализираа тројца бунтовници во северните делови на Ирак и Сирија, пренесува Агенција Анадолија.

Информацијата преку соопштение ја потврди Министерството за национална одбрана на Турција.

Во соопштението се вели дека ефективно и решително продолжува борбата против тероризмот.

Според соопштеното, терористите неутрализирани во Ирак се припадници на терористичката организација ПКК, а терористот неутрализиран во Сирија е припадник на терористичката организација ПКК/ЈПГ.

„Неутрализирани се двајца терористи на ПКК во зоната каде што беше реализирана операцијата Канџа-Молња во северниот дел на Ирак, и еден терорист на ПКК/ЈПГ кој изврши обид за напад во зоната каде што беше реализирана операцијата Извор на мирот (во северниот дел на Сирија)“, се нагласува во ова соопштение.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…

Песков: Русија и Турција имаат несогласувања но…

Русија и Турција се способни да ги…

Спречен терористички напад на Турски тек!

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ)…

Турците убиле 184 терористи во Ирак и…

Турските оружени сили убиле 184 терористи во…

(Видео) Турција започна нова операција на северот…

Турското Министерство за одбрана соопшти дека уништило…