Објавено на:

(Видео) Турција повторно ги нaпaднa Kурдите со тешко вooрyжyвaњe

t

Турските сили неутрализираа тројца бунтовници во северните делови на Ирак и Сирија, пренесува Агенција Анадолија.

Информацијата преку соопштение ја потврди Министерството за национална одбрана на Турција.

Во соопштението се вели дека ефективно и решително продолжува борбата против тероризмот.

Според соопштеното, терористите неутрализирани во Ирак се припадници на терористичката организација ПКК, а терористот неутрализиран во Сирија е припадник на терористичката организација ПКК/ЈПГ.

„Неутрализирани се двајца терористи на ПКК во зоната каде што беше реализирана операцијата Канџа-Молња во северниот дел на Ирак, и еден терорист на ПКК/ЈПГ кој изврши обид за напад во зоната каде што беше реализирана операцијата Извор на мирот (во северниот дел на Сирија)“, се нагласува во ова соопштение.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција уапси 48 осомничени поврзани со ИСИС…

Турција уапси 48 осомничени поврзани со Исламската…

ГОЛЕМА АКЦИЈА ВО ТУРЦИЈА: Уапсени 147 припадници…

Во операциите „БОЗДОГАН-17“ спроведени истовремено против терористичката…

Ердоган сака да му помогне на Путин…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски…

Лога: Турција даде рок до кога би…

Министерот за правда Кренар Лога информира дека…

Османи се сретна со новиот амбасадор на…

Министерот за надворешни работи на Република Македонија,…