Објавено на:

(Видео) Украинските нацисти држеа монаси и цивили како заробеници – Брифинг на руското Министерство за одбрана

t

Утрински брифинг на руското Министерство за одбрана.

Нацистите „Ајдара“ ги држеа како заложници монасите од православниот манастир вели Конашенков кој истакна дека цивилите и монасите не биле повредени при ослободувањето на манастирот од страна на руските единици.

Единиците на руската армија во изминатиот ден напреднаа до 14 километри.

„За време на офанзивата беше воспоставена контрола над јужните региони на населените места Благодатно, Владимировка, Павловка и Николјско“, прецизира портпаролот.

Според него, авијацијата и противвоздушната одбрана на руските воздушни и вселенски сили собориле и еден авион Су-24 на украинското воздухопловство и две беспилотни летала во областа Љубимовка.

Конашенков додаде дека во Северодонецк, единици на Луганската Народна Република го блокирале источниот и јужниот дел на градот.

Погледнете го видеото во продолжени:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Подморница на иднината: Русите ја создаваат “Арктур”…

Централното проектантско биро „Рубин“ од Санкт Петербург…

Херсон доби нов проруски шеф на регионот,…

Избраниот гувернер на регионот Херсон, Владимир Салдо,…

Дачиќ му се пожали на Лавров: Тешка…

Министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ денеска…

Нова воена помош од 480 МИЛИОНИ ДОЛАРИ…

Канада ќе обезбеди дополнителна воена помош од…

“Сувереност”: САД барале објаснување од Полска за…

САД побараа од Полска да ја објасни…