Објавено на:

(Видео) Украинците објавуваат: Уништена е фабриката на Антонов во Киев

t

Украинските медиуми објавуваат видео на кое наводно се гледа пожар во фабриката „Антонов“ во Киев,најголемиот украински производител на воени транспортни авиони.

Погонот за сериско производство Антонов, порано AVIANT , е компанија за производство на авиони во Киев, Украина каде се произведуваат авионите Антонов. Канцелариите и индустриските простории на фабриката за сериско производство „Антонов“ се наоѓаат на аеродромот Свјатошин во Киев, помеѓу областите Нивки, Свјатошин и Биличи.

Производниот погон е основан со одлука на Советот за воена индустрија на 9 септември 1920 година, под името „Државен погон за авиони 12“ (ГАЗ-12). Тогаш се состоел од мали некоординирани работилници, а се до војната се наоѓала на улицата Гарматна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Илон Маск се пишамни: Повторно сака да…

Илон Маск му понуди на Twitter повторно…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Нема да има…

На прашање на Инфомакс до премиерот Ковачевски…

(Видео) Ковачевски: Му објаснив на Мицкоски какви…

Денес имавме средба со пртседателот и тимот…

Кичевскиот градоначалник ги критикува СДСМ и ДУИ:…

Покрај низата високи партиски членово и екс-функционери,…