Објавено на:

(Видео) Успешно лансирана интерконтиненталнаtа ракета “Сармат”: Путин се пофали – “Сармат” нема пандан во светот, Русија е безбедна

t

Успешно лансирана ракета „Сармат“.

Од силосот од космодромот „Плесек“ успешно беше лансирана интерконтиненталната ракета „Сармат“.

Рускиот претседател Владимир Путин упати честитки за успешното лансирање и рече дека овој ракетен комплекс, кој нема пандан во светот, ќе ја обезбеди безбедноста на Русија.

Министерството за одбрана објави успешно лансирање на интерконтиненталната балистичка ракета „Сармат“ на космодромот Плесек.

„Сармат“ е најмоќната ракета во светот со најголем дострел на уништување цели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ванг ЈИ го потврди стратешкото партнерство на…

Посетата ја потврди стабилноста, соработката и независноста…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Путин со коментар за конфликтот во Нагорно-Карабах

Москва прави се` за да се заштитат…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…