Објавено на:

(Видео) Чудо во Русија: Светиот крст го осветли небото во пресрет на големиот празник Богојавление

t

Луѓето од Кузбас. Русија на небото забележаа необична појава која многумина ја поврзуваат со големиот христијански празник Богојавление.

Во пресрет на Богојавление, жителите на градот Кузбас Гурјевск видоа огромен крст на небото.

Тие фотографираа необично зајдисонце над локалниот храм вечерта на 17 јануари и ја објавија фотографијата на социјалните мрежи.

Корисниците на социјалната мрежа во него видоа своевиден знак пред христијанскиот празник Богојавление Водици, пренесува News Kuzbass.

Таков атмосферски оптички феномен се нарекува ореол, се јавува поради секундарниот сјај околу изворот на светлина, обично во форма на круг, прстен, лак, светлосна колона или „дијамантска прашина“. Во овој случај, изворот на светлината сонцето. За да се појави ореол на небото, потребни се одредени временски промени, на пример, остар пад на температурата, што се случи на територијата на регионот Кемерово.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин добил 1,1 милион прашања пред обраќањето…

Повеќе од 1,1 милион прашања беа испратени…

Унгарија има услов за да го тргне…

Унгарија ќе стави вето на дванаесеттиот пакет…

Висок украински командант: Русија напаѓа на сите…

Ситуацијата на бојното поле останува тешка за…

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…