Објавено на:

(Видео) Шефот на американскиот СТРАTКОМ пред конгресот даде нуклеарно предупредување!

t

Шефот на американските нуклеарни сили алармираше во Конгресот, сугерирајќи дека способноста на Вашингтон да ги одврати нападите од ривалите потфрла поради заканите од Русија и брзото трупање на стратешкото оружје на Кина.

„Се соочуваме со динамика на кризно одвраќање во моментов, каква што сме виделе само неколку пати во историјата на нашата нација“, рече началникот на американската стратешка команда (STRATCOM), адмирал Чарлс Ричард во средата на сослушување во Сенатот. Тој ја повтори загриженоста за „динамиката на одвраќање од три страни“, за што ги предупреди пратениците во март, наведувајќи ја украинската криза.

„Нацијата и нашите сојузници не се соочија со криза како руската инвазија на Украина во изминатите 30 години“, рече Ричард. „Претседателот Путин истовремено изврши инвазија на суверена нација додека користеше нуклеарни закани за да ја одврати интервенцијата на САД и НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Припадници на затворската полиција од Идризово знаеле…

Се истражува дали затворски службеници биле вклучени…

Газдите на Вардар и Пелистер апелираат за…

Двата големи ривали Вардар и Пелистер, кои…

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Османи со директна порака до “огнените”: Срамота…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…