Објавено на:

(Видео) Шефот на руската делегација: Деескалација не значи прекин на огнот – можна е средба Путин-Зеленски!

t

„Деескалацијата не значи прекин на огнот“- објасни главниот руски преговарач.

Шефот на руската делегација за преговори со Украина Владимир Медински изјави дека најавената деескалација на „специјалната операција“ кај Киев и Чернигов не е еднаква на прекин на огнот.

Тој ја нарече деескалацијата прв „реципрочен“ чекор по разговорите во Истанбул, а потенцијалниот втор е средбата меѓу претседателите Путин и Зеленски, каде што тие ќе го официјализираат мировниот договор.

Медински, исто така, истакна дека самиот договор е уште многу напред и дека Москва допрва треба официјално да одговори на предлозите на Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…

Анкета во Запорожје: 93% од гласачите на…

Огромното мнозинство гласачи кои првиот ден учествуваа…

Поранешни руски генерали смируваат: Малку е веројатно…

Русија веројатно нема да користи нуклеарно оружје…